
Przyczyny
- przebyte choroby,
- urazy, złamania, wypadki
- przebyte operacje
- reakcja na bodźce zewnętrzne
- rożnego rodzaju choroby przewlekłe
Skutki
- dyskomfort
- wyłączenie z dotychczasowego życia
- nasilenie się objawów choroby
Rodzaje bólu
- Ból ostry, pojawia się nagle, na skutek urazu, czy zabiegu chirurgicznego i jest spowodowany zapaleniem bądź uszkodzeniem tkanek. Często mija po wyleczeniu choroby czy urazu, nie leczony może przeobrazić się w ból chroniczny.
- Ból chroniczny(przewlekły) jest chorobą, może trwać latami. Należy go leczyć
- Ból somatyczny wywołany przez podrażnienie zakończeń nerwowych. łatwo go zlokalizować może być w odczuciu tępy bądź ostry (np. ból przy zapaleniu wyrostka).
- Ból trzewny powstaje w narządach wewnętrznych, zwykle jest tępy i trudno określić jego lokalizację.
- Ból neuropatyczny powstaje na skutek uszkodzeń układu nerwowego. Zwykle określany jest jako intensywny lub kujący.
Dlaczego boli?
Ból spełnia w organizmie rolę informacyjną, może ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem. Daje znak o chorobie, złym stanie narządów lub części ciała. Krótkotrwały mija wraz z wyleczeniem choroby. Przewlekły może dokuczać latami mimo leczenia. Taki ból może towarzyszyć wielu chorobom np.: zmianom zwyrodnieniowym stawów, chorobom reumatycznym, migrenie, neuralgiom, nowotworom. W przypadku bólu przewlekłego leczenie powinno być podwójne – dotyczyć zarówno przyczyny bólu, jak i samego bólu.
Pamiętaj!
Jeżeli bólowi towarzyszy obrzęk, temperatura, nudności, wymioty, zawroty głowy czy inne dodatkowe dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku silnego bólu występującego w klatce piersiowej, nagłego bólu głowy, ostrego bólu oka czy brzucha, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza!
Metody walki z bólem
Do standardowych metod walki z bólem zalicza się terapię farmakologiczną zarówno środkami ogólnie dostępnymi również przeciwzapalnymi jak i lekami specjalistycznymi przepisywanymi na receptę. Długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych czy reakcji alergicznych. Niektóre leki wchodzą w niepożądane interakcje z innymi i wówczas nie powinny być stosowane. Ponadto ingerując w organizm nie pozostają bez wpływu na jego funkcjonowanie.
Doskonałą i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnej farmakologii jest elektrostymulacja. Terapia przeciwbólowa TENS jest znana i od lat stosowana na całym świecie.
Nasz ekspert czeka!


Skuteczną pomoc w terapii bólu wszelkiego pochodzenia, oferuje urządzenie medyczne Dolito
Elektrostymulator przeznaczony jest do prowadzenia komfortowej i bezpiecznej terapii TENS w warunkach domowych.- uśmierza ból różnego pochodzenia i natężenia
- wzmaga produkcję endorfin-hormonu szczęścia
- jest w pełni bezpieczny, bez jakichkolwiek skutków ubocznych
- terapia może być prowadzona długotrwale
- urządzenia daje możliwość indywidualnych ustawień natężenia impulsu elektrycznego
- może być stosowany w warunkach domowych.


